Достапни линкови

logo-print

Мурдок демантира дека им вршел притисок на политичарите


Глобалниот медиумски магнат Руперт Мурдок на сослушувањето за медиумска етика изјави дека никогаш не барал услуги од британските премиери. Тој потврди дека имал средби со неколкумина британски лидери, меѓу кои и поранешниот премиер Маргарет Тачер и актуелниот премиер Дејвид Камерон но демантираше дека им вршел притисок. Мурдок исто така ги прогласи за неточни гласините дека бил несреќен од одлуката на Камерон за покренување на истрага во врска со скандалот со телефонско хакирање, инцидент поради кој се затвори еден од најпродаваните весници на магнатот.
XS
SM
MD
LG