Достапни линкови

logo-print

Дел од амбасадорите од ЕУ се враќаат во Белорусија


Амбасадори од неколку земји членки на европската унија најавија дека ќе се вратат во Белорусија, откако ја напуштија земјата во Фебруари во знак на протест против постапките на претседателот Александар Лукашенко. Амбасадорите на Естонија, Чешка и Шведска за Радио слободна европа потврдија дека се враќаат во Минск неделава. Сите 27 земји членки на Унијата ги повлекоа амбасадоритре од русија во моментот кога Европската унија одредуваше санкции за белоруските државни претставници. Одлуката за враќање на неколкумина амбасадори следи откако белоруските власти од затвор го ослободија претседателскиот кандидатАндреј Саникау и неговиот помошник во кампањата Џмитри Бандаренка.
XS
SM
MD
LG