Достапни линкови

logo-print

Путин се повлекува од Обединета Русија


Новоизбраниот руски претседател Владимир Путин најави дека ќе отстапи од челното место на владеачката партија Обединета Русија. Тој смета дека шефот на руската држава треба да биде непартиска фигура. Лидерската позиција во партијата Путин ќе му ја предаде на Димитриј Медведев, кој во мај се подготвува да стапи на функцијата премиер, по инаугурацијата на Путин. Обединета Русија доминира во руската политика во поголем дел од претходните два претседателски мандати на Путин од 2000 до 2008 година. Новоизбраниот претседател беше на чело на партијата во изминативе четири години додека му беше премиер на Медведев.
XS
SM
MD
LG