Достапни линкови

logo-print

Одложено судењето на Младиќ


Трибуналот за воени злосторства го одложи судењето на Ратко Младиќ за геноцид за два дена, на 16 мај. Судијата Алфонс Орие го најави одлагањето за време на последното сослушување пред судењето на поранешниот лидер на босанските срби. Младиќ се соочува со 11 обвиненија за геноцид и злосторства против човештвото од времето на конфликтот во Босна и Херцеговина во деведесетите години. Младиќ ги отфрла обвиненијата.
XS
SM
MD
LG