Достапни линкови

logo-print

Таџикистан преговара за подолго руско воено присуство


Таџикистан ги интензивира преговорите со официјална Москва со цел да се обезбеди руско воено присуство на територијата на земјата и по 2014 година. Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон ја потврди информацијата по средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров. Се претпоставува дека изнајмувањето на трите гарнизони под руска контрола ќе се продолжи за 49 години.
XS
SM
MD
LG