Достапни линкови

logo-print

Ограничувања за претседателска кандидатура во Египет


од ланските протести

од ланските протести

Египетските државни медиуми јавуваат дека владеачкиот воен совет во земјата подржал закон со кој им се забранува на некогашните високорангирани службеници од владата на Хосни Мубарак да се кандидираат за претседател. За сега не е јасно дали со законот, кој беше донесен неодамна, може да се спречи претседателската кандидатура на Ахмед Шафик, кој беше премиер во последните денови од 30 годишното владеење на Мубарак. Исламистите и Либералите го критикуваат Шафик, тврдејки дека би можел да ги уништи придобивките од востанието поради кое Мубарак отстапи од владеачка функција.
XS
SM
MD
LG