Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ќе го посети Мјанмар


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун синоќа изјави дека ќе го посети Мјанмар и најави средба со про-демократскиот лидер Аунг Сан Су Кји. Неговата најава за посета на 29 април доаѓа по соопштението на ЕУ дека ќе ги суспендира санкциите како наградата за реализираните реформи во изминатава година. Министерите за надворешни работи на ЕУ по вчерашната средба во Луксембург соопштија дека ќе ги суспендираат речиси сите санкции на една година, освен ембаргото за оружје.
XS
SM
MD
LG