Достапни линкови

logo-print

Кривични против напаѓачите на амбасадата на САД во Сараево


Американската амбасада во Сараево

Американската амбасада во Сараево

Канцеларијата на босанскиот јавен обвинител соопшти дека се покренати кривични постапки за тероризам против три лица, обвинети за извршување на нападот на америкабнската амбасада во Сараево лани во Октомври. Обвинителството соопштува дека Мевлид Јасаревич, Емрах Фојница и Муниб Ахметспахиќ биле обвинети за организирање и изведување на нападот во кој беше повреден полицаец. Наводната цел на нападот била да се присили НАТО да го напушти Авганистан.
XS
SM
MD
LG