Достапни линкови

logo-print

Саркози бара подршка од крајната десница


Францускиот претседател Никола Саркози бара подршка од крајната десница, откако во првиот круг на претседателските избори освои помалку гласови од неговиот противник од социјалистичката партија Франсоа Оланд. Кандидатот на десноориентираниот Национален Фронт Марин Ле Пен освои рекордни 18 отсто од гласовите, но со тоа не успеа да влезе во вториот круг. Саркози, пак собра 27,18 отсто а неговиот противник Оланд 28,63 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG