Достапни линкови

logo-print

Украинската опозиција ќе коалицира на претстојните избори


Шест опозициски партии во Украина најавија коалицирање на следните избори со цел предизвикување на владеењето на Претседателот Виктор Јанукович. Две од шесте киоалициски партнери всушност се најсилните опозициски партии во земјата. Баткившнија ја предводи поранешниот премиер Јулија Тимошенко, која сега е во затвор. Поранешниот спикер во украинскиот парламент Арсениј Јаценјук е на чело на Фронтот на предизвици.
XS
SM
MD
LG