Достапни линкови

logo-print

ЕУ суспендираше дел од санкциите за Мјанмар


Членките на Европската унија се согласија за укинување на дел од санкциите против Мјанмар поради спроведени реформи една година по крајот на директното војничко владеење во југоисточната азиска нација. Министрите за надворешни работи од земјите членки на Унијата на средбата во Луксембург се согласија за суспендирање на казнените мерки, со исклучок на ембаргото за оружје, кое важи и понатаму.
XS
SM
MD
LG