Достапни линкови

logo-print

Кина го пофали новото раководство на Северна Кореја


 Ким Џонг Ун

Ким Џонг Ун

Кинескиот државен советник Даи Бингуо синоќа во Пекинг разговарал со делегација на Северна Кореја предводена од секретарот на Централниот комитет на владејачката Работничка партија Ким Јонг Ил. Притоа, како што соопшти кинеското министерство за надворешни работи, била изразена доверба дека новото раководство на Северна Кореја на чие чело е Ким Џонг Ун ќе го продолжи патот на натамошен развој на земјата. До ова доаѓа и покрај меѓународните негодувања против тоа што Северна Кореја, иако неуспешно, лансираше ракета со долг дострел.
XS
SM
MD
LG