Достапни линкови

logo-print

Египет нема да го снабдува Израел со гас


Египетските компании за гас соопштуваат дека трговскиот спор ги натерал да се откажат од договори со Израел за снабдување со природен гас. Од египетската холдинг компанија за природен гас вчера соопштија дека донеле таква одлука за, но дека одлуката „нема никаква врска со ништо надвор од трговските односи“. Израел со месеци не го плаќа својот дел од договорот за снабдување со гас. Над 40 проценти од потребите од гас, Израел ги задоволува со гас од Египет.
XS
SM
MD
LG