Достапни линкови

logo-print

Опозициски протести во Азербејџан


од демонстрациите во Баку

од демонстрациите во Баку

Илјадници подржувачи на политичката опозиција во Азербејџан учествуваат на протест за ослободување на политичките затвореници. Насобраните дополнително бараат и претседателот Илхам Алијев да отстапи од функцијата. Освен членови на опозициските партии во протестот се вклучени и неколку невладини организации и младински групи. Станува збор за втори демонстрации во Баку годинава а сличните протести минатата година беа насилно разбиени.
XS
SM
MD
LG