Достапни линкови

logo-print

Рекорден раст на ирачкиот извоз на нафта


илустрација

илустрација

Властите во Ирак соопштија дека извозот на нафта од земјата се зголемил за 15 проценти во март, достигнувајки го максимумот во последните 23 години. Портпаролот на Министерството за нафта Асем Јихад изјави дека дневно во просек се извезуваат 2,31 милиони барели, што е повеќе од фебруарскиот извоз кој броеше 2,01 милиони барели. Профитот од продажбата се проценува на 8,4 милијарди американски долари.
XS
SM
MD
LG