Достапни линкови

logo-print

Проширување на набљудувачката мисија во Сирија


Хомс

Хомс

Петмина неименувани набљудувачи на Обединетите нации го разгледувале сиријскиот град Хомс, додека Советот за безбедност гласа за проширување на надгледната мисија со вклучување на уште 300 лица. Владините сили често го гранатираа Хомс и после примирјето. Во судирите меѓу бунтовниците и лојалистите на претседателот Башар ал Асад во изминативе 14 месеци загинаа повеќе од 9,000 лица.
XS
SM
MD
LG