Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Франција


Денеска во Франција се одржува првиот круг гласање за претседателските избори, откако вчера гласаа француските државјани кои живеат надвор од земјата. Предизборните анкети покажуваат можно водство на кандидатот на социјалистите Фанкоис Холанде, кој води пред кандидатот на десничарите, актуелниот претседател Николас Саркози. По претседателските, во јуни се закажани и парламентарните избори во Франција.
XS
SM
MD
LG