Достапни линкови

logo-print

Зголемување на бројот на набљудувачи на ОН во Сирија


Советот за безбедност на ОН изгласа зголемување на бројот на набљудувачи на ОН во Сирија на 300 за три месеци. Со руско-европската нацрт-резолуција, која едногласно беше прифатена од сите 15 членки на Советот за безбедност, исто така се бара итен прекин на насилствата. Во моментов во Сирија има мал број набљудувачи на ОН кои треба да го мониторираат прекинот на огнот по 13-месечниот конфликт меѓу владините сили и бунтовниците.
XS
SM
MD
LG