Достапни линкови

logo-print

Протести во Прага против владините мерки за штедење


Десетици илјадни луѓе протестираа денеска во главниот град Чешка, Прага, против владините реформи и мерките за штедење.
Синдикати, пензионери, здруженија на студентите, како и други групи ја повикаа владата да поднесе оставка и побараа предвремени парламентарни избори.

Премиерот Петр Нечас рече дека го почитува правото луѓето да го изразат својот став, но застана во одбрана на мерките. Неговата влада вели дека реформите на пензискиот и здравствениот систем и мерките за кастрење на буџетот се неопходни за да се врати буџетскиот дефит на ниво под 3 проценти од Бруто домашниот производ.
XS
SM
MD
LG