Достапни линкови

logo-print

Анти НАТО протести во Русија


Анти НАТО протест во рускиот град Улјановск

Анти НАТО протест во рускиот град Улјановск

Илјадници луѓе марширале во рускиот град Улјановск во знак на протест против предлогот таму да се изгради транзитен центар за НАТО.

Демонстрантите носеле маици со слогани како „Стоп НАТО!„ и „Ние нема да толерираме НАТО во срцето на татковината".
НАТО побара дозвола да ги користат објектите на аеродромот во Улјановск, за својата мисија во Авганистан.

Новоизбраниот руски претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека е во „национален интерес“ да се одобри барањето, поради нестабилноста во Авганистан која може да резултира со ширењето на дрога и исламски екстремизам.
XS
SM
MD
LG