Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС ги засили патролите на северот на Косово


ЕУЛЕКС денеска соопшти дека го интензивирал присуството на северот на Косово поради зголемените тензии во текот на изминатите недели. Се прецизира дека полицијата на ЕУЛЕКС ги зголемила мобилните патроли во селата околу Митровица. Претходно и КФОР соопшти дека ги зголеми патролите во тој дел на Косово. Деновиве српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ ги повика меѓународните сили да ги разоружаат албанските екстремисти на северот на Косово чии снимки биле прикажани на интеренет.
XS
SM
MD
LG