Достапни линкови

logo-print

Албанскиот претседател Топи се сретна со лидерот на ДУИ Ахмети


претседателот на Албанија Бамир Топи

претседателот на Албанија Бамир Топи

Во рамките на денешната посета на Тетово претседателот на Албанија Бамир Топи се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. ,,За успешните добрососедски односи зборував и со претседателот Иванов и ве уверувам дека Албанија ќе даде директна поддршка за Македонија што побрзо да се зачлени во НАТО и заеднички двете земји да влезат во ЕУ,, изјави Топи. На средбата се разговарало и за актуелните случувања во Македонија. ,,Му порачав на претседателот Топи дека ја споделуваме тагата за изгубените пет животи на нашите сограѓани,, изјави Ахмети, додавајќи: ,,Ова е тежок криминален акт, но животот мора да продолжи и трагедијата да ја надминеме заеднички без прејудицирање,,.
XS
SM
MD
LG