Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Таџикистан загрижен за безбедноста по заминувањето на НАТО од Авганистан


Претедателот на Таџикистан Емомали Рахмон изјави дека повлекувањето на НАТО силите од Авганистан ќе има негативни последици врз регионалната безбедност. Во денешното обраќање во парламентот, Рахмон истакна дека Таџикистан, кој има 1.300 километри заедничка граница со Авганистан, е тампон зона на рутата за илегална трговија со дрога од Авганистан кон Русија и Европа. Тој додаде дека меѓународната заедница мора да го превземе својот дел од одговорноста за ситуацијата во тој регион.
XS
SM
MD
LG