Достапни линкови

logo-print

Брејвик планирал убиство на поранешниот премиер на Норвешка


Андерс Брејвик

Андерс Брејвик

Андерс Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка пред судот денеска изјави дека планирал да го киднапира поранешниот премиер Гро Харлем и да му ја отсече главата. Брејвик планирал и да го сними убиството и да постира на интернет.
Тој на четвртиот ден од неговото судење претходно рече дека првично сакал да изведе три бомбашки напади, чии цели би биле некои владини згради, седиштето на Лабуристичката партија или кралската палата.
XS
SM
MD
LG