Достапни линкови

logo-print

Попоски му порача на НАТО дека Македонија заслужува членство


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во неговото обраќање на состанокот на Советот на НАТО посветен на мисијата на ИСАФ во Авганистан
уште еднаш го потврди военото присуство на Македонија, како и дополнителните напори во обуката на авганистанските сили.
Попоски во изминатите два дена оствари и билатерални средби на кои ја нагласил потребата да се задржат темелните вредности на НАТО. Притоа тој истакнал дека Македонија го заслужува правото да стане членка на Алијансата и изразил надеж дека во тој правец ќе размислуваат и другите членки вклучително и Грција.
XS
SM
MD
LG