Достапни линкови

logo-print

Карзаи повика на забрзана транзиција на одговорноста за безбедноста


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска повика на забрзување на транзицијата на одговорноста за безбедноста во земјата од НАТО силите, поради објавувањето на фотографии на кои се прикажани американски војни како позираат покрај мртви тела на авганистански милитанти. Карзаи го нарече одвратен актот на сликањето на фотографиите и нивното споделување во јавноста.
Тој предупреди дека слични инциденти во минатото предизвикале остри рекации од Авганистан и меѓународната заедница. САД ги осудија фотографиите.
XS
SM
MD
LG