Достапни линкови

logo-print

Почнува ново судење против Тимошенко


Јулија Тимошенко за време на судскиот процес минатата година

Јулија Тимошенко за време на судскиот процес минатата година

Во Украина започнува првото рочиште во новото судење против поранешниот премиер Јулија Тимошенко, која веќе ја издржува седумгодишната затворска казна. Тимошенко, која негира дека сторила нешто лошо, одби да присуствува на отворањето расправа, повикувајќи се на лошата здравствена состојба. Нејзиното семејство и адвокатите велат дека таа страда од болки во грбот со месеци. Тимошенко е обвинета за даночно затајување и обид за кражба во врска со нејзините активности како шеф на еден од главните компании за плин во 1990-тите. Тимошенко беше осудена во октомври врз основа на обвиненијата за злоупотреба на функцијата. Таа тврди дека е жртва на политички мотивирани репресија од страна на владата на украинскиот претседател Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG