Достапни линкови

logo-print

Клинтон предупреди на построги санкции за Сирија


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го предупреди сирискиот претседател Башар ал-Асад на построги последици ако тој ја пропушти "последна шанса" од неуспехот да се спроведе мировниот план поддржан од меѓународната заедница. Говорејќи во Брисел, таа рече дека додека меѓународните набљудувачи се распоредени во Сирија според планот со посредство на меѓународен претставник, Кофи Анан, Асад ја продолжува репресијата против своите противници. Претходно сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем ги отфрли предлозите на генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун да се прошири бројот на монитори во Сирија, велејќи дека 250 е "разумен и логички" број на набљудувачи за следење на ситуацијата во неговата земја.
XS
SM
MD
LG