Достапни линкови

logo-print

САД ги осуди фотографиите со телата на авганистански бунтовници


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска ги осуди фотографиите кои беа објавени во јавноста на кои се прикажани американски војници како позираат покрај мртвите тела на авганистански бунтовници. Панета кој присуствуваше на состанокот на НАТО во Брисел порача дека фотографиите не се одраз на вредностите на американската војска во Авганистан.
Објавувањето на фотографиите е последниот скандал во низата кои ги затегнаа односите меѓу САД и Авганистан.
XS
SM
MD
LG