Достапни линкови

logo-print

Брејвик бара од норвешкиот суд слобода или смртна казна


Андерс Брејвик

Андерс Брејвик

Андерс Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка во минатиот јули изјави дека сака судот или да го ослободи или да го осуди на смртна казна. Норвешка нема смртна казна, а Брејвик максималната казна од 21 година ја нарече патетична. Тој трет ден сведочеше пред судот во Осло.
Обвинителите го прашаа за неговите врски со милитантите-националисти во странство и за движењето на Витезите Темплари, на кое тврди дека е член. Брејвик одби да даде информации и предупреди дека Норвешка може да биде напдната од две ќелии на милитанти-националисти.
XS
SM
MD
LG