Достапни линкови

logo-print

Швајцарија ги зголеми санкциите врз Иран


Логото на две банки во Женева

Логото на две банки во Женева

Швајцарската влада соопшти дека ги зголемила санкциите врз Иран со тоа што го замрзнала имотот на уште 11 компании и индивидуални лица. Според соопштението, Швајцарија се одлучила на тој чекор во согласност со мерките на ЕУ кои беа усвоени во јануари како одговор на спорната нуклеарна програма на Иран. Санкциите се однесуваат на замрзнување на имотот на Иранската централна банка и ембарго на увозот на нафта.
Швајцарските банки претходно беа критикувани за тоа што им дозволуваат на компаниите и индивидуалците блиски до иранската влада да вршат трансакции преку нив.
XS
SM
MD
LG