Достапни линкови

logo-print

Специјална единица ќе ги истражува злоупотребите на руската полиција


Припадници на руската полиција

Припадници на руската полиција

Рускиот истражен комитет соопшти денеска дека е формирана специјална единица кои ќе ги истражува злосторствата кои наводно се направени од полицијата. Одлуката на комисијата доаѓа по извештаите за полициска тортура во полициските станици. Министерот за внатрешни работи Рашид Нургалијев во минатата недела говореше пред Парламентот за полициското насилство и злоупотреба.
Новата едница ќе работи заедно со Сервисот за федерална безбедност.
XS
SM
MD
LG