Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ја поздрави намерата на Русија за отворање јавен медиумски сервис


Дуња Мијатовиќ

Дуња Мијатовиќ

ОБСЕ ги поздрави информациите дека Русија ќе формира нов медиумски јавен сервис. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, изјави дека тоа е позитивен развој и оти јавниот сервис ќе има витална улога во зајакнувањето на демократијата. Вчера, претседателот во заминување, Дмитриј Медведев издаде декрет за формирање јавен канал од први јануари наредната година.
XS
SM
MD
LG