Достапни линкови

logo-print

Арапските земји ги поддржуваат ОАЕ во спорот со Иран


Арапските земји од Персискиот Залив соопштија дека се едногласни во однос на територијалниот спор меѓу Иран и Обединетите Арапски Емирати. На средбата во Доха, Советот за заливска соработка соопшти дека каква било агресија против ОАЕ ќе се смета за закана за целиот блок.

Спорот е за островот Абу Муса и уште два блиски острови во Заливот. Двете земји тврдат дека островите се нивни, но Иран ги контролира.

Минатата недела, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го посети островот Абу Муса. Иранската новинска агенција ИРНА објави дека Техеран планира да го вклучи островот во иранската туристичка понуда.

Советот за заливска соработка, како и американскиот Стејт департмент, ја критикуваше посетата на Ахмадинеџад и оцени дека тоа „ќе ги комплицира напорите за решавање на ова прашање“.
XS
SM
MD
LG