Достапни линкови

logo-print

Медведев ветува дека владата нема да се меша во новата телевизија


Рускиот претседател во заминување Дмитри Медведев

Рускиот претседател во заминување Дмитри Медведев

Рускиот претседател во заминување Дмитри Медведев вети дека владата нема да се меша во работата на новата јавна телевизиска мрежа во земјата. Според него, телевизијата ќе започне со емитување на 1 јануари во наредната година и на почетокот ќе биде финансирана од владата.
Од 2000 година сите национални телевии во Русија се под контрола на Кремљ или од компании блиски до властите. Опозицијата ги критикува властите дека ги замолчуваат критички насторените медиуми и дека манипулираат со јавното мислење.
XS
SM
MD
LG