Достапни линкови

logo-print

ММФ ја зголеми прогнозата за растот на глобалната економија


Логото на ММФ

Логото на ММФ

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата прогноза за растот на глобалната економија во оваа година на 3,5 насто, односно тој ќе биде поголем за 0,2 проценти од предвидувањата во јануари. ММФ исто така очекува поголем раст и во наредната година кој ќе биде 4,1 насто. Според фондот, американската економија годинава ќе забележи раст од 2,1 процент, додека во Европа најверојатно ќе има намалување од 0,3 насто.
ММФ ги повика европските лидери да преземат чекори за справување со економската финансиска криза, која и натаму претставува закана за глобалната економија.
XS
SM
MD
LG