Достапни линкови

logo-print

Сириските опозициони лидери охрабрени од разговорите во Русија


Немирите во Сирија

Немирите во Сирија

Сириските опозициони лидери кои денеска во Москва се сретнаа со руски владини претставници соопштија дека се охрабрени од ставот на земјата за поддршка на натамошната демократизација на Сирија. Според нив, Русија може да предизвика притисок врз владата на сирискиот претседател Башар ал Асад и да и помогне на мировната мисија на претставникот на ОН и Арпаската лига Кофи Анан.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска упати критика до надоворешните сили за поткопување на напорите за воспоставување мир во Сирија.
XS
SM
MD
LG