Достапни линкови

logo-print

Започна судењето за нередите по фудбалски натпревар во Египет


Нередите по фудбалскиот натпревар во Порт Саид

Нередите по фудбалскиот натпревар во Порт Саид

Во Египет започна судењето на 75 лица поврзани со смртоносните нереди по фудбалски натпревар во Порт Саид. Во судирите на навивачите на двата тима во февруари загинаа околу 70 лица. Тоа предизвика нови нереди и протести при кои загинаа уште 16 лица.
Девет полицајци се меѓу обвинетите во судскиот процес, кој се одвива во импровизирана судница во Каиро под големо обезбедување.
XS
SM
MD
LG