Достапни линкови

logo-print

Воведно сведочење на Брејвик


Андерс Брејвик

Андерс Брејвик

Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска во судот во Осло го изнесе неговото воведно сведочење. Тој повтори дека не се чувствува виновен во врска со обвинувањата дека во минатиот јули во Осло уби 77 луѓе, наведувајќи дека тоа било акт на самоодбрана. Во изјавата тој нападот го опиша како најсофистициран и спектакуларен политички напад во Европа по Втората светска војна и оти тоа повторно би го направил. Претходно, судот во Осло се отпушти еден судија поротник кој на Фејсбук напишал дека Брејвик заслужува смртна казна.
XS
SM
MD
LG