Достапни линкови

logo-print

Протест пред владата по повод минатонеделното убиство


од протестите

од протестите

Стотина претежно млади лица протестираа попладнево пред владата на Република Македонија поради минатонеделното петкратно убиство во близина на Скопје, јави репортерот на Радио Слободна Европа. Тие фрлале и камења кон полицијата, зградата и врз новинарите кои го следеле протестот кој делумно продолжил и пред Собранието. Во насилните протести оштетени се полициски возила и дел од зградите во централното гратско подрачје. Групите се организирале на протест преку социјалните мрежи. Министерката за внатрешни работи претходно на прес конференција се осврна и на јавните собири во знак на револт за убиството и порача тие да поминат мирно. „Апелираме до граѓаните доколку одлучат да дадат поддршка на некои од овие јавни собирања тоа да го прават мирно бидејќи секој полициски службеник ни е драгоцен и е многу покорисен доколку работи на расчистување на кривичното дело наспроти обезбедување на било кој настан“, рече Јанкулоска.
XS
SM
MD
LG