Достапни линкови

logo-print

Започна судењето на обвинетите за напад на метрото во Њу Јорк


Метрото во Њу Јорк

Метрото во Њу Јорк

Започна судењето на американскиот државјанин Адис Медунањин кој е обвинет за обид да изврши бомбашки напад во метрото на Њу Јорк. Тој се изјасни за невин. Американските власти соопштија дека Медуњанин бил трениран од Ал Каеда и го опишаа заговорт како еден од најсмртоносните по нападите на 11 септември во 2001 година.
Двајцата мажи кои се исто така обвинети за случајот признаа дека го планирале нападот за да се одмаздат за американските воени акции во Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG