Достапни линкови

logo-print

Канада го повика Иран да помилува нивен државјанин


Канадското министерство за надворешни работи го повика Иран да го помилува Хамид Шал, кој е осуден на смртна казна за шипонажа. Според соопштението, Канада е сериозно загрижена за неговата егзекуција. Шал беше осуден во 2009 година. Неговите приврзаници соопштија дека тој отпатувал за Иран да ја посети неговата мајка.
Шал имигрирал во Канада по исламската револуција во 1979 година, но Иран не го признава неговото двојно државјанство.
XS
SM
MD
LG