Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН го осуди лансирањето на ракета од Северна Кореа


Лансирањето на ракета од Северна Кореа

Лансирањето на ракета од Северна Кореа

Совет за безбедност на ОН остро го осуди неуспешниот обид на Северна Кореа за лансирање на ракета. Советот едногласно се сложи за зголемување на санкциите врз Северна Кореа и предупреди на нова акција доколку Пјонгјанг планира нови ракетни или нуклеарни тестови. Според нив, лансирањето било против резолуциите на ОН и преизвикало сериозна загриженост во Азија.
XS
SM
MD
LG