Достапни линкови

logo-print

Индија ќе тестира ракета со долг отстрел


Индија ќе тестира нова ракета со долг отстрел до крајот на неделата. Доколку тестот биде успешен Индија ќе стане дел од клубот на земјите кои поседуваат технологија за интерконтинетални балистички проектили. Медиумите јавија дека научниците се подготвуваат да ја тестираат ракетата меѓу среда и петок.
Само постојаните членки на Советот за безбедност на ОН, како Британија, Кина, Франција, Русија и САД заедно со Израел имаат такви ракети со долг отстрел.
XS
SM
MD
LG