Достапни линкови

logo-print

Одборот на Светска банка ќе избира нов претседател


 Џим Јонг Ким

Џим Јонг Ким

Директорите на Светска банка на денешната средба во Вашингтон треба да го изберат следниот претседател на институцијата. Кандидати за функцијата се кореанскиот-американски лекар Џим Јонг Ким, кој е номиниран од страна на САД и нигериската министерка за финансии Нгози Оконџа Ивеала. За прв пат доминацијата на САД во Светската банка е ставена под знак прашалник.
Оконџа Ивеала изјави дека ќе победи нејзиниот противник, бидејќи изборот ќе биде донесен врз основа на политиката, а не според заслуга.
XS
SM
MD
LG