Достапни линкови

logo-print

Џиабао бара поефективни мерки за спречување на корупцијата во Кина


Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кинескиот премиер Вен Џиабао

Кинескиот премиер Вен Џиабао повика да се спроведат поефективни мерки за спречување на корупцијата во земјата. Според него, корупцијата претставува најголема закана за владејачката Комунистичка партија. Тој изјави дека е потребна поголема транспарентност и намалување на концентрацијата на моќта на владините структури.
Коментарите на Џаиабао доаѓаат по одлуката на неговата партија да му го одземе членството на проминентниот политичар Бо Ксилаи, поради сериозни прекршувања на дисциплината.
XS
SM
MD
LG