Достапни линкови

logo-print

Санадер се изјасни невин за обвиненијата за проневера


Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер се изјасни за невин под обвиненијата дека проневерил 10 милиони евра во јавни фондови за време на неговата функција од 2003 до 2009 година. Санадер се соочува со уште две обвиненија за корупција. Тој пред судот во Загреб изјави дека последните обвинувања против него се фабрикувани. Двајца од неговата партија ХДЗ исто така се изјаснија невини за случајот, а тројца ја признаа вината.
XS
SM
MD
LG