Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН ќе дискутира за Северна Кореа


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи натамошни разговори за неуспешното лансирање на северенокорејската ракета во минатиот петок. Советот за безбденост веднаш го осуди овој акт и го оцени како нарушување на резолуциите со кои на Северна Кореа и се забранува тестирање ракети и нуклеарно оружје. Советот би можело да усвои нова резолуција против режимот во Пјонгјанг.
XS
SM
MD
LG