Достапни линкови

logo-print

Прекинато насилството во две авганистански покраини


Експлозија во Џалалабад

Експлозија во Џалалабад

Авганистанската разузнавачка служба соопшти дека безбедносните сили им се спротиставиле на милитантите по серијата на координирани напади во земјата, меѓу кои и Кабул. Борбите завршиле во Гардез и Џалалабад, додека насилството продолжува во некои делови на главниот град.
Авганистанската полиција во западниот дел на земјата ги сопрела милитантите кои планирале да извршат атентан врз потпретседателот Абдул Карим Халили. Двајца милитанти притоа биле уапсени со експлозив и оружје.
XS
SM
MD
LG