Достапни линкови

Ештон-нова рунда преговори со Иран во мај во Багдад


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека Иран и светските сили се согласиле да одржат нова рунда на преговори на 26 мај во Багдад. Ештон говорејќи во Истанбул изјави дека средбата биле корисна и конструктивна. Преговорите беа шанса за Иран и светските сили да го надминат ќорсокакот во преговорите за спорната нуклеарна програма на Техеран.
XS
SM
MD
LG